عضو هیئت رئیسه اتاق تبریز در 27مین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی ایران
قوانین موجود، صادرت و واردات را در تقابل با هم قرار می‌دهد

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز در بیست و هفتمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی ایران که با حضور مسئولان کشوری، استانی و روسا و هیئت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور در تبریز برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: صادرات و واردات همزاد یکدیگرند و از مقوله‌های اصلی تجارت هستند، اما برخی دستورالعمل‌ها و مصوبات به‌گونه‌ای تدوین می‌شوند که این دو حوزه در تقابل با یکدیگر قرار می‌گیرند.

رضا جعفری افزود: طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده در کمیسیون صادرات و مدیریت واردات اتاق تبریز و مرکز پژوهش‌های اتاق تبریز، تحریم‌های بانکی، عدم تعامل با کشورهای دنیا و چند نرخی بودن ارز، سه مشکل عمده‌ای هستند که صادرات را با چالش مواجه کرده‌اند.
جعفری گفت: ایران از سال 1357 در تحریم است، اما معضل اصلی صادرکنندگان در این برهه از زمان، تحریم‌های پولی، مالی و بانکی است که به شدت مشکل‌ساز است.
وی با اشاره به وجود تورم در کشور تاکید کرد: حرف تجار این است که نرخ ارز باید به صورت تدریجی و به شکلی افزایش یا کاهش یابد که از تنش‌ها و ضربات شدید جلوگیری شود.
دبیر هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز با اشاره به قرارگیری ایران در موقعیت مناسب از نظر جغرافیایی اذعان کرد: کریدور شمال_جنوب امتیاز بسیار بالایی است که به‌تنهایی می‌تواند ۳۰ میلیارد دلار درآمد ترانزیتی برای کشور ایجاد کند.
وی تاکید کرد: این کریدور است که ما را به مسیر صادرات هنگفت اروپا وصل می‌کند و اگر هرچه سریع‌تر چاره‌ای نیندیشیم، تهدیدهای بزرگی از سوی کشورهای همسایه در راه است که ممکن است این بازار را از ما بگیرد.
جعفری در پایان گفت: کشور عراق علیرغم وضعیت نامساعد خود توانسته است با سیاست‌های درست، تورم بالای خود را کنترل کند و ما در ایران نیز باید هر چه سریع‌تر این مشکل را تحت کنترل بگیریم.‌

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *